Εκπαιδευτική επίσκεψη| Κεντρική Υπηρεσία της Ελληνικής Στατιστικής Αρχής (ΕΛΣΤΑΤ)

Οι μαθητές/τριες του τομέα παρακολούθησαν το σεμινάριο επιμόρφωσης που διοργανώνει η ΕΛΣΤΑΤ ‘’Ανάπτυξη της στατιστικής παιδείας στην Ελλάδα’’ διάρκειας 3 ωρών. Οι μαθητές/τριες ενημερώθηκαν για τη χρησιμότητα των στατιστικών δεδομένων στην καθημερινή ζωή και τη σημασία των Επίσημων Στατιστικών (Official Statistics) για τη Χώρα. Σκοπός της επίσκεψης ήταν να εισάγει τους μαθητές/τριες στον κόσμο της στατιστικής επιστήμης και να τους ενημερώσει για τις διαδικασίες ανάπτυξης, παραγωγής και διάδοσης των επίσημων στατιστικών, ακολουθώντας τα ευρωπαϊκά και διεθνή στατιστικά πρότυπα σε όλους τους τομείς και τηρώντας απαρέγκλιτα τις αρχές και τους κανόνες που προβλέπονται στην ελληνική και την ενωσιακή στατιστική νομοθεσία. Επιπλέον, επισημαίνονται ο σημαντικός ρόλος και η χρήση των επίσημων στατιστικών στην πολιτική, την οικονομία και την καθημερινότητα.
Υπεύθυνοι καθηγητές: Μακροπούλου Ε, Μιάμη Μ , Καραμολέγκου Φ, Αδάμ Ε