Σχολικός ψυχολόγος

Στα πλαίσια του προγράμματος «Μια Νέα Αρχή στα ΕΠΑ.Λ.», όλα τα ΕΠΑ.Λ. της χώρας έχουν στελεχωθεί με ψυχολόγους. Ειδικότερα, ο/η ψυχολόγος που απασχολείται στα πλαίσια του προγράμματος «Μια Νέα Αρχή στα ΕΠΑ.Λ.»:

• Παρέχει ψυχολογική υποστήριξη σε μαθητές, οι οποίοι είτε με δική τους πρωτοβουλία ή κατόπιν παρότρυνσης των καθηγητών τους, διατυπώνουν σχετικό αίτημα.
  • Ευαισθητοποιεί τον Σύλλογο Διδασκόντων σε θέματα δυναμικής της ομάδας-τάξης, επικοινωνίας με τους μαθητές, καθώς και σχέσεων λειτουργικής συνεργασίας στη σχολική κοινότητα.
  • Ενημερώνει, συμβουλεύει και υποστηρίζει τους γονείς σχετικά με θέματα εφηβείας και σχέσεων στην οικογένεια σε επίπεδο ατομικών συνεδριών, ομάδων σχετικού ενδιαφέροντος, σχολών γονέων και ειδικών εκδηλώσεων.
  • Σχεδιάζει, οργανώνει και υλοποιεί προγράμματα πρόληψης και προαγωγής της ψυχικής υγείας.
  • Συμβάλλει στη δικτύωση του σχολείου με άλλα σχολεία.

Η κάθε συνάντηση γίνεται με απόλυτη διακριτικότητα και εχεμύθεια.

Οι μαθητές που επιθυμούν να κλείσουν ραντεβού με τη Ψυχολόγο του Σχολείου μας μπορούν να το δηλώσουν στη Διευθύντρια ή στην υποδιευθύντρια του σχολείου.