Εικονική Επιχείρηση 2018-19: “ΕΠΑΛοιφή”

Μαθητική «Εικονική Επιχείρηση 2018-19»: H μοναδική ευκαιρία για τους εφήβους να γίνουν «επιχειρηματίες»

Οι μαθητές και μαθήτριες του 3ου ΕΠΑΛ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ , με την καθοδήγηση του Σωματείου Επιχειρηματικότητας Νέων/Junior Achievement Greece, δημιουργούν στη διάρκεια μιας σχολικής χρονιάς τη δική τους «επιχείρηση» με αληθινά προϊόντα και υπηρεσίες. Λειτουργούν σαν πραγματικοί επιχειρηματίες, κάνουν πωλήσεις και έχουν κέρδη τα οποία διατίθενται σε φιλανθρωπικούς και κοινωφελείς σκοπούς. Πρόκειται για μια μοντέρνα μέθοδο εκπαίδευσης που δίνει χαρά, αισιοδοξία και αυτοπεποίθηση στα παιδιά, ενώ τα βοηθά σημαντικά στον επαγγελματικό τους προσανατολισμό, καθώς συνδέει την εκπαίδευση με την αγορά εργασίας. Στη διάρκεια του προγράμματος το σχολείο παρουσίασε τη δουλειά τους σε μεγάληΕμπορική Έκθεση στο Athens Mall στην Αθήνα.

Υπεύθυνοι καθηγητές: Μακροπούλου Ελένη, Μιάμη Μαρία, Κωστίκογλου Άννα

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΠΟ ΤΟ THE ATHENS MALL

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ KAI ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ

Η συμμετοχή του Τομέα Διοίκησης και Οικονομίας στο Annual Greek Economic Summit

Στις 3-4 Δεκεμβρίου, το Ελληνο-Αμερικανικό Εμπορικό Επιμελητήριο σε συνεργασία με το Χρηματιστήριο Αθηνών διοργανώνει το ετήσιο συνέδριο “Greek Economic Summit”. Μαθητές που δημιούργησαν Εικονικές Επιχειρήσεις την περασμένη χρονιά, από 2 σχολεία της Αθήνας έχουν προσκληθεί να συμμετάσχουν: 3ο ΕΠΑΛ Χαλανδρίου και 3ο ΓΕΛ Κηφισίας. Εκπρόσωπος του σχολείου μας θα είναι η Αλεξάνδρα Λέκα.Είμαστε περήφανοι για όλους τους μαθητές που συμμετείχαν στην Εικονική Επιχείρηση και για την υπεύθυνη εκπαιδευτικό Ελένη Μακροπούλου!