Ερευνητική Εργασία στην Τεχνολογία l Διαχείριση Απορριμμάτων-Κομποστοποίηση

Στο πλαίσιο του μαθήματος Ερευνητική Εργασία στην Τεχνολογία 2022-2023 οι μαθητές/τριες της Α’ Τάξης ασχολήθηκαν με την μετατροπή οργανικών αποβλήτων σε κόμποστ. Συνέλλεξαν φλούδες από φρούτα και λαχανικά, τσόφλια αυγών και χαρτί-χαρτόνι που έφεραν από το σπίτι, υπολείμματα καφέ από το κυλικείο και ξερά φύλλα από τον κήπο του σχολείου. Χρησιμοποίησαν 2 κάδους κομποστοποίησης που προσφέρει ο Δήμος Χαλανδρίου. Επεξεργάστηκαν για 2 μήνες τα υλικά ανακατεύοντας και προσθέτοντας νερό. Σε τακτά χρονικά διαστήματα μετρούσαν τη θερμοκρασία του κόμποστ μέσα στον κάδο και συμπλήρωναν μια φόρμα καταγραφής. Οι μετρήσεις μεταφέρθηκαν σε πίνακα και αποτυπώθηκαν σε διάγραμμα χρόνου/θερμοκρασίας κάδου. Παράλληλα μελέτησαν τους οργανισμούς που συμμετέχουν στην αποδόμηση των οργανικών. Μετά την ολοκλήρωση της διαδικασίας (3-4 μήνες) κοσκίνισαν και συσκεύασαν το κόμποστ προς διάθεση στο 7ο Εσπ. ΕΠΑΛ Χαλανδρίου, στο κυλικείο του σχολείου, σε μαθητές/τριες, καθηγητές και γονείς.