Σκέψου Επαναχρησιμοποίηση και Ανακύκλωση-Think Reuse & Recycle

Στα πλαίσια του μαθήματος «Ερευνητική Εργασία στην Τεχνολογία» της Α’ ΕΠΑΛ και του Περιβαλλοντικού Προγράμματος «Σκέψου Επαναχρησιμοποίηση και Ανακύκλωση-Think Reuse & Recycle» και σε συνεργασία με το Δήμο Χαλανδρίου και το Ε.Μ.Π. για το Ευρωπαϊκό πρόγραμμα WASTE4think (Horizon 2020), 40 μαθητές από την Α’ και Β’ τάξη, του σχολείου ασχολήθηκαν ενεργά με τη Διαχείριση Απορριμμάτων.

Ήρθαν με βιωματικό τρόπο σε επαφή με τις έννοιες:

•  Διαλογή στην πηγή και ορθή αποκομιδή διαφόρων υλικών: πλαστικό, χαρτί, αλουμίνιο, γυαλί, λάδι και οργανικά απόβλητα
  • Μετατροπή «άχρηστων» υλικών σε χρήσιμα προϊόντα: το λάδι γίνεται σαπούνι, το αλουμίνιο επαναχυτεύεται, τα οργανικά μετατρέπονται σε FORBI και κομπόστ.

Ανακάλυψαν ότι όλες οι δραστηριότητες με τις οποίες ασχολήθηκαν συνδέονται με κλάδους της Επιστήμης (Φυσική, Χημεία, Βιολογία), της Τεχνολογίας, της Μηχανικής και των Μαθηματικών- STEM Εducation.

Ευαισθητοποιήθηκαν σε σχέση με το περιβάλλον και την έννοια και χρησιμότητα του ενεργού, σκεπτόμενου και υπεύθυνου πολίτη ως μέρους της κοινότητας και της ευρύτερης κοινωνίας.

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί:

• Αγγελοπούλου Π., Μηχανολόγος Μηχανικός