Όταν οι τοίχοι του σχολείου έγιναν καμβάς

28 Μαΐου 2017

Αυτή την εβδομάδα ήταν εκπληκτική η συμμετοχή των μαθητών σε μία υπέροχη δράση καθαρισμού και καλλωπισμού του σχολείου μας.

Ξεκινήσαμε να καθαρίζουμε τα θρανία με σαπούνι που είχαμε φτιάξει κατά τη διάρκεια της χρονιάς από χρησιμοποιημένο λάδι. Στην αρχή οι μαθητές ήταν διστακτικοί, γρήγορα όμως συμμετείχαν πολύ ενεργά, βλέποντας τα κάτασπρα και καθαρά θρανία.

Συνεχίσαμε να καθαρίζουμε τον πίνακα, τζάμια, πόρτες, τοίχους. Ορισμένα σημεία που δεν καθάριζαν τα βάψαμε. Παράλληλα καθαρίσαμε και το προαύλιο και βάψαμε και τοποθετήσαμε κάδους ανακύκλωσης.

Σε αυτό το σημείο υπήρξε μία παύση-«κοιλιά». «Αφού καθαρίσαμε να φύγουμε!».

Όταν ο βιντεοπροβολέας άναψε και άρχισαν να φαίνονται εικόνες στους τοίχους, κάτι άλλαξε.

Σιγά-σιγά.

«Ποιος έχει καλό χέρι;», «Ποιος θέλει να ζωγραφίσει;»

Ξεκινήσαμε και μετά δεν σταματάγαμε.

Ευχαριστούμε όλους τους εκπαιδευτικούς και μαθητές που συμμετείχαν για να δημιουργήσουμε αυτό το αποτέλεσμα.

Επίσης να ευχαριστήσουμε το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας για την οικονομική στήριξη της δράσης.

Ένα χαρούμενο σχολείο!

Δείτε το βίντεο