Jar Upgrade- Εικονική επιχείρηση 2024

H Εικονική Επιχείρηση αποτελεί ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα που βασίζεται στην αρχή της «εκμάθησης μέσα από την πράξη» σε συνεργασία με το JA Greece

Η Jar Upgrade είναι μια εικονική επιχείρηση των μαθητών/τριών του Τομέα Διοίκησης και Οικονομίας στο 3ο ΕΠΑ.Λ. Χαλανδρίου.

Η επιχείρηση κάνει πράξη το upcycling, τη δημιουργική επαναχρησιμοποίηση αλλά και την επεξεργασία άχρηστων προϊόντων όπως είναι τα γυάλινα βάζα σε νέα, υψηλότερης ποιότητας, προϊόντα, εφαρμόζοντας τις αρχές της κυκλικής οικονομίας μέσω ευφυέστερης χρήσης των πόρων.

Στόχος της επιχείρησης είναι η μείωση της κατανάλωσης νέων πρώτων υλών για τη δημιουργία διακοσμητικών και χρηστικών αντικειμένων.

Οι μαθητές/τριες- μέτοχοι της Jar Upgrade, συγκέντρωσαν άδεια γυάλινα βάζα τα οποία προορίζονταν για ανακύκλωση ή απορρίματα και δημιούργησαν διακοσμητικά κεριά σόγιας, εφάρμοσαν την τεχνική decoupage με τη χρήση χαρτοπετσέτας και παλιών περιοδικών και τέλος ζωγράφισαν.

Υπεύθυνες καθηγήτριες: Μακροπούλου Ε., Μιάμη Μ., Κωστίκογλου Α., Καρούση Αικ.

ΒΙΝΤΕΟ ΕΙΚΟΝΙΚΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ

Η Jar Upgrade στη Μαθητική Εμπορική Έκθεση στο The Mall Athens