The Tipping Point, Profession has no Gender-Live session 2

Ο Τομέας Διοίκησης και Οικονομίας συνεχίζει με απόλυτη επιτυχία τo εκπαιδευτικό πρόγραμμα, The Tipping Point, Profession has no Gender κατά το οποίο μια ομάδα μαθητών και μαθητριών, σε ένα δομημένο ψηφιακό περιβάλλον, «συναντούν» και συζητούν διαδικτυακά με τους/τις μέντορες, μέσα από live ομαδικές συνεδρίες, με απαντήσεις στα ερωτήματα που θέτουν.
Στο σημερινό live session, οι μαθητές/τριες του Τομέα Διοίκησης και Οικονομίας είχαν την ευκαιρία να συνομιλήσουν με την κα Χριστίνα Βόγλη, Director of Hotel Operations, Cavo Tagoo, Mykonos.
Η κα Βόγλη υπήρξε εξαιρετική ομιλήτρια, αμεσότατη, με περιεκτικό λόγο. Μετέφερε τα παιδιά νοερά στο χώρο και κόσμο των ξενοδοχείων, μίλησε για το τι περιμένει από έναν υποψήφιο υπάλληλο, τι ευκαιρίες μπορεί να εκμεταλλευτεί, καθώς επίσης μίλησε και για το ψηφιακό marketing. Μοιράστηκε την επαγγελματική της πορεία, προσωπικές της εμπειρίες και χρήσιμες συμβουλές για δεξιότητες που σχετίζονται με το χώρο. Η κα Βόγλη έδωσε τη δυνατότητα στους μαθητές να αλληλεπιδράσουν μαζί της μεταφέροντάς τους τη σύγχρονη εργασιακή πραγματικότητα στον χώρο του τουρισμού που διαπρέπει. Τους ενημέρωσε για τις προοπτικές που ανοίγονται και τις απαραίτητες δεξιότητες που θα τους βοηθήσουν να πετύχουν σε όποιο νέο επαγγελματικό ξεκίνημα τολμήσουν. Οι μαθητές δήλωσαν πολύ ικανοποιημένοι από τη συνάντηση.
Ευχαριστούμε πάρα πολύ την κα Βόγλη, μακάρι να διαρκούσε η συνάντησή μας πολύ περισσότερο!

Εκπαιδευτικοί:

Κωστίκογλου Άννα, Ιαλινά Κασσάνδρα, Μαρκίδου Ουρανία, Αγγελοπούλου Παγώνα