The Tipping Point, Profession has no Gender

Ο Τομέας Μηχανολογίας ξεκίνησε με απόλυτη επιτυχία τo εκπαιδευτικό πρόγραμμα, The Tipping Point, Profession has no Gender κατά το οποίο μια ομάδα μαθητών και μαθητριών, σε ένα δομημένο ψηφιακό περιβάλλον, «συναντούν» και συζητούν διαδικτυακά με τους/τις μέντορες, μέσα από live ομαδικές συνεδρίες, με απαντήσεις στα ερωτήματα που θέτουν.

Στόχος του Profession has no gender είναι να παροτρύνει τους μαθητές/τριες να διευρύνουν το φάσμα των επιλογών τους σχετικά με τις σπουδές και τα επαγγέλματα που μπορούν να ακολουθήσουν και να τους βοηθήσει να ανατρέψουν τις στερεοτυπικές αντιλήψεις που πιθανόν έχουν διαμορφώσει και αποτελούν τροχοπέδη στην προσωπική τους εξέλιξη.

Στο 1ο live session, οι μαθητές/τριες του Τομέα Μηχανολογίας είχαν την ευκαιρία να εκφράσουν τους προβληματισμούς τους και να λύσουν τις απορίες τους μέσα από μια διαδραστική και εποικοδομητική συζητήση με τον κ. Σκιαδόπουλο Ευάγγελο (R& D Engineer-Automotive, consultant in R & D, BMW Group) μηχανικός εργαζόμενος σε αυτοκινητοβιομηχανία στη Γερμανία. Τον ευχαριστούμε θερμά!

Εκπαιδευτικοί:

Κωστίκογλου Άννα, Αγγελοπούλου Παγώνα, Μαρκίδου Ουρανία, Ιαλινά Κασσάνδρα

Ακολουθούν και άλλες συναντήσεις για τους μηχανολόγους του σχολείου μας αλλά και για τα παιδιά των άλλων τομέων.