The Tipping Point (TTP) l Επαφή μαθητών-τριων με μέντορες – επαγγελματίες

Το τρέχον σχολικό έτος, μαθητές του σχολείου μας, προς το παρόν από τη Β’ και Γ’ Λυκείου, που έχουν ήδη εκδηλώσει ενδιαφέρον, θα έχουν την ευκαιρία να συμμετάσχουν στο εγκεκριμένο από το Υπουργείο Παιδείας εκπαιδευτικό πρόγραμμα “The Tipping Point” (TTP) σε συνεργασία με το Profession has no Gender κατά την διάρκεια των προαιρετικών Προγραμμάτων Σχολικών Δραστηριοτήτων.

Σκοπός του προγράμματος είναι οι μαθητές να ενημερωθούν για σπουδές και επαγγέλματα του ενδιαφέροντός τους, ώστε να λάβουν πιο συνειδητά αποφάσεις για τα ακαδημαϊκά και επαγγελματικά τους βήματα. Το πρόγραμμα υλοποιείται με τη χρήση της ασφαλούς και δομημένης ηλεκτρονικής πλατφόρμας “100mentors” (Πλατφόρμα). Μέσω ομαδικών τηλεδιασκέψεων σε σχολική αίθουσα, τις οποίες θα προγραμματίζουν και συντονίζουν εκπαιδευτικοί του σχολείου μας, οι μαθητές θα έχουν τη δυνατότητα να συνομιλήσουν με ανθρώπους-πρότυπα (Μέντορες) από πανεπιστήμια, εταιρείες και οργανισμούς σε όλο τον κόσμο, οι οποίοι εκπροσωπούν διαφορετικούς τομείς, επιστήμες και κλάδους, και να λύσουν τις απορίες τους.

Επιπλέον, μέσω της δράσης “Profession has no Gender”, ομάδες μαθητών και μαθητριών, θα συνομιλήσουν με επαγγελματίες που δραστηριοποιούνται σε κλάδους που στερεοτυπικά δεν είναι συνυφασμένοι με το φύλο τους, θα μάθουν ότι μπορούν να δραστηριοποιηθούν σε όποιον τομέα θέλουν ανεξαρτήτως φύλου.

Οι μαθητές δεν θα κάνουν εγγραφή στην πλατφόρμα, συνεπώς δεν τίθεται θέμα προσωπικών δεδομένων όπως αναγράφεται στην υπεύθυνη δήλωση που μας έχει αποσταλεί από το Tipping Point.

Για όλα τα ανωτέρω, απαιτείται η εκ μέρους του σχολείου λήψη προγενέστερης γονικής συγκατάθεσης και ως εκ τούτου παρακαλούμε όπως υπογράψετε τη δήλωση.Ο στόχος του σχολείου μας είναι κάθε γονέας/νόμιμος κηδεμόνας να συμπληρώσει και να μας επιστρέψει το παρόν έντυπο το συντομότερο δυνατό.

Υπεύθυνοι καθηγητές:

Κωστίκογλου Α. ΠΕ06