Δραστηριότητα επιτόπιας παρακολούθησης (Job Shadowing) στο σχολείο l ERASMUS+ Hermes

Στο πλαίσιο του διαπιστευμένου σχεδίου Εrasmus+ Hermes, επισκέφτηκαν το σχολείο μας, η Julie Dovis (Lettres-Histoire) και Magali Peyrelevade (Mathématiques), εκπαιδευτικοί στο Επαγγελματικό Λύκειο JeanBaptiste Brochier , της Région académique Provence-Alpes-Côte d’Azur.Το σχολείο επελέγει μέσω της ιστοσελίδας μας, που δίνει τη δυνατότητα μετάφρασης στα Γαλλικά. Η επίσκεψη είχε στόχο οι εκπαιδευτικοί να παρατηρήσουν και να συζητήσουν με συναδέλφους, διδακτικές πρακτικές των Ελλήνων καθηγητών, να παρατηρήσουν τη λειτουργία των Επαγγελματικών Λυκείων στην Ελλάδα, να συζητήσουν κοινές πρακτικές και διαφορές, δραστηριότητες και σχέσεις μαθητών και καθηγητών. Σε αυτό το πλαίσιο, οι καθηγήτριες, ενημερώθηκαν για τη λειτουργία του σχολείου, έγινε ξενάγηση στις εγκαταστάσεις του σχολείου, ενημερώθηκαν για τους τομείς, επισκέφτηκαν τα εργαστήριά μας, παρακολούθησαν μαθήματα όπως Αγγλικά ειδικότητας και Γαλλικά, μάθημα επαγγελματικού προσανατολισμού και άλλα. Επίσης, ενημερώθηκαν για τη δράση του τομέα Οικονομίας και Διοίκησης, εικονική επιχείρηση, την οποία βρήκαν πολύ ενδιαφέρουσα. Τέλος, οι επισκέπτριες εκπαιδευτικοί συνόδευσαν τα παιδιά του Τομέα Διοίκησης και Οικονομίας, μαζί με τους εκπαιδευτικους, στην επίσκεψη στην Ανθοκομική Κηφισιάς.

Υπεύθυνες καθηγήτριες: Καλλή Ν. (ΠΕ05), Κωστίκογλου Α. (ΠΕ06), Μακροπούλου Ε. (ΠΕ80), Μιάμη Μ. (ΠΕ80)