Ηλεκτρονικό Έγκλημα l Ομιλία από τη Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος της Ελληνικής Αστυνομίας

Σήμερα, οι μαθητές και εκπαιδευτικοί του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν ομιλία από τον εκπρόσωπο της Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος της Ελληνικής Αστυνομίας, κ. Καρρά, σχετικά με την ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο και την ορθή χρήση των κοινωνικών μέσων δικτύωσης.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες έλαβαν σαφή ενημέρωση για τους κινδύνους που ελλοχεύουν online, μέσω πληθώρας παραδειγμάτων από καθημερινά περιστατικά διαδικτυακής βίας, έμαθαν με ποιους τρόπους μπορούν να προστατεύουν τους λογαριασμούς τους και τα προσωπικά τους δεδομένα από κακόβουλα λογισμικά και χρήστες, καθώς και πώς να δρουν σε περίπτωση που πέσουν θύματα διαδικτυακής απάτης.

Στο τέλος της ομιλίας, τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να θέσουν ερωτήσεις στον εκπρόσωπο της ΕΛ.ΑΣ. αναφορικά με ζητήματα που τους απασχολούν σε σχέση με το διαδίκτυο.

Ευχαριστούμε πολύ τον ομιλιτή κ. Καρρά για την πολύ χρήσιμη και ενδιαφέρουσα ομιλία του!

Υπευθυνοι καθηγητές της δράσης: Κωστίκογλου Α., Βερτζάγιας Σ., Χριστόπουλος χ., Κιοσσέ Σ.