“Οδική Συμπεριφορά και Ασφάλεια” Ομιλία από τον Αναστάσιο Μαρκουίζο (ΙΑΒΕΡΗΣ)

«Σκεψου ότι στο σπίτι σου, περιμένει μια αγκαλιά…»

Ομιλία με θέμα: “Οδική Συμπεριφορά και Ασφάλεια” από τον Εκπαιδευτή οδηγικής συμπεριφοράς και οδηγό αγώνων αυτοκινήτου, κ. Αναστάσιο Μαρκουίζο (ΙΑΒΕΡΗΣ) για τους μαθητές μας σήμερα.

Με δυνατό λόγο και εικόνα από ταινίες-σποτ Οδικής Ασφάλειας, οι μαθητές προβληματίστηκαν και ανησύχησαν για θέματα που μέχρι τώρα μπορεί να θεωρούσαν ασήμαντα, εύκολα ή ανώδυνα. Ο κ. Μαρκουίζος αναφέρθηκε στις αιτίες που προκαλούν τα τροχαία ατυχήματα και εστίασε στις συνέπειες των τροχαίων δυστυχημάτων, οι οποίες, όπως είπε, «μας στερούν τις αγκαλιές με τους δικούς μας ανθρώπους».Τόνισε ιδιαίτερα ότι, ο βασικότερος παράγοντας για τα μεγάλα ποσοστά νεανικής θνησιμότητας από τραυματισμούς σε τροχαία δυστυχήματα είναι, η ελλιπής ενημέρωση και εκπαίδευση σε θέματα οδικής ασφάλειας και η μη τήρηση των σχετικών νόμων.Μίλησε για την παιδεία στην οδική συμπεριφορά και αναφέρθηκε με παραδείγματα και αριθμούς στο μέγεθος του προβλήματος που αντιμετωπίζει η Ελληνική κοινωνία.

Τον ευχαριστούμε θερμά για την πολύ ενδιαφέρουσα ομιλία του!

Υπεύθυνοι καθηγητές: Κωστίκογλου Α., Τσομπανέλλης Ε., Προσγολίτη Μ., Κορφιάτης Ι.