Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Αγωγής 2021-22: Μετατροπή τηγανελαίου σε Βιοντίζελ

Για 4η συνεχή χρονιά ολοκληρώθηκε με επιτυχία το πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Αγωγής “Μετατροπή τηγανελαίου σε Βιοντίζελ” με τη συμμετοχή του τμήματος Β’ Μηχανολόγων (2021-2022).

Οι μαθητές κάθε χρονιά συμμετέχουν σε μία ευρύτερη “ερευνητική” ομάδα μαθητών που έχει δημιουργηθεί πριν τη φοίτησή τους στο σχολείο μας και ελπίζουμε να συνεχίσει τη δράση της και μετά την αποφοίτησή τους.

Η προσφορά τηγανελαίου από εκπαιδευτικούς, μαθητές, επισκέπτες, γείτονες του σχολείου, κατοίκους του Χαλανδρίου και φίλους, είναι συνεχής και συγκινητική.

Υπεύθυνη Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Β’ Αθήνας: Βαρβάρα Πετρίδου

Υπεύθυνοι Εκπαιδευτικοί: Μόνικα Αγγελοπούλου, Κατερίνα Καρούση και Χρήστος Κυτάγιας

Επιστημονικοί συνεργάτες: Γεράσιμος Λυμπεράτος Καθηγητής Σχολής Χημικών Μηχανικών Ε.Μ.Π., Κωνσταντίνα Παπαδοπούλου, Χημικός Μηχανικός (ΕΔΙΠ Ε.Μ.Π.) και Χρήστος Λύτρας Χημικός Μηχανικός, MSc.