3D Εκτυπωτής- Σχεδιάζω, Δημιουργώ, Μαθαίνω

Για τη σχολική χρονιά 2021-22 προσπαθήσαμε μαθητές και εκπαιδευτικοί του 3ου ΕΠΑΛ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ να εξερευνήσουμε την τρισδιάστατη εκτύπωση. Με αρκετές δοκιμές και αποτυχίες μάθαμε αρκετά πράγματα και με την έναρξη νέας σχολικής χρονιάς και τη φαντασία των μαθητών μας προσβλέπουμε σε περισσότερη γνώση πάνω στο αντικείμενο της τρισδιάστατης εκτύπωσης.

Σκοπός της δράσης ήταν η ενίσχυση της κριτικής σκέψης και της δημιουργικότητας καθώς οι μαθητές συμμετείχαν ενεργά στη σχεδίαση και κατασκευή τρισδιάστατων αντικειμένων. Έγινε σύνδεση της θεωρίας με τις εφαρμογές της και επιτεύχθηκε καλύτερη κατανόηση του πραγματικού κόσμου. Επιλέον, οι μαθητές βελτίωσαν τη δυνατότητα επίλυσης προβλημάτων και ενδυναμώθηκε η ψηφιακή τους ικανότητα.